(P, fosfat, lat. Phosphorus)
Fosfor je posle kalcijuma najzastupljeniji element u organizmu. U ljudskom organizmu ga ima približno 1% od njegove ukupne telesne težine. Prisutan je u svakoj ćeliji, ali ga najviše ima u kostima i zubima (oko 85% od ukupnog fosfora).
Biološka uloga
Uloge fosfora u organizmu čoveka:
- građenje kostiju i zuba,
- korišćenje ugljenih hidrata (šećera) i masti,
- sinteza proteina,
- rast, održavanje i zarastanje ćelija i tkiva,
- služi kao izvor energije (u okviru molekula adenozin trifosfata – ATP i kreatin fosfata),
- kontrakcija mišića,
- funkcionisanje bubrega,
- regulisanje srčanog ritma,
- prenošenje nervnih impulsa,
- smanjuje mišićnu bol nakon teškog rada,
- proizvodnja genetskog materijala (DNK, RNK),
- održava balans i pomaže u iskorišćavanju drugih vitamina i minerala (vitamini grupe B, vitamin D, jod, magnezijum, cink),
- deo ćelijskih mebrana (u okviru fosfolipida),
- neophodan u svim metaboličkim putevima u telu (proizvodnja energije, ćelijsko deljenje, itd.),
- ulazi u sastav mnogih enzima i hormona,
- održava normalnu acino-baznu ravnotežu u organizmu (pH).
Metabolizam
Fosfor ulazi u organizam hranom i resorbuje se u tankom crevu. Svaki višak fosfora se iz organizma izbacuje preko bubrega. Regulacija kalcijuma i fosfora u krvi je regulisana paratiroidnim hormonom (PTH) i vitaminom D. Neznatan pad kalcijuma u krvi (npr. u slučaju nedovoljnog unošenja kalcijuma u organizam) dovodi do toga da paratiroidne žlezde povećaju lučenje PTH. PTH stimuliše prevođenje vitamina D u bubregu u svoju aktivnu formu. Povećan nivo kalcijuma u krvi dovodi do povećanje intestinalne resorpcije kalcijuma i fosfora. Stimulacija PTH dovodi do smanjene ekskrecije kalcijuma putem mokraće i do povećane ekskrecije fosfora.
Prirodni izvori
Fosfora ima u hrani bogatoj proteinima kao što su: meso, živinsko meso, riba, jaja, mlečni proizvodi (posebno sir), orasi, mahunarke, hleb, aronija. Osim njih fosfora ima i u žitaricama, krompiru, sušenom voću, belom luku, soji, itd. Voće sadrži uglavnom male količine fosfora. Fosfora ima dosta i u gaziranim pićima ali nije izbalansiran sa kalcijumom, pa zato gazirana pića nisu dobar izvor ovog elementa.
Poremećaji
Nedostatak
Iako fosfora u hrani ima dovoljno do nedostatka često dolazi usled nekih bolesti kao što su: dijabetes, gladovanje i alkoholizam. Osim toga kod nekih bolesti se smanjuje usvojivost fosfora (Kronova bolest, Celijakija). Takođe na nedostatak fosfora mogu uticati i neki lekovi (npr. diuretici).
Simptomi nedostatka fosfora su:
- gubitak apetita,
- anksioznost, mentalna konfuzija
- bol u kostima,
- krhke kosti,
- ukočeni zglobovi,
- nepravilno disanje,
- razdražljivost,
- utrnulost,
- opšta slabost organizma,
- promene telesne mase
- umor, iznurenost,
- anemija,
- problemi sa govorom,
- podložnost infekcijama,
Kod dece se javljaju još i:
- smanjeni rast,
- loš razvoj kosti,
- slab razvoj i kvarovi zuba
Toksičnost
Višak fosfora se u organizmu javlja češće i može više zabrinjavati od nedostatka. Višak se najčešće javlja usled poremećaja bubrega, konzumiranja prevelikih količina fosfora putem hrane i gaziranih napitaka, ali i ukoliko u ishrani nema dovoljno kalcijuma. Veće količine fosfora u organizmu uzrokuju i veće potrebe za kalcijumom.
Visok unos fosfora dovodi do:
- kardiovaskularnih bolesti,
- kalcifikacije neskeletnog tkiva (posebno bubrega, gde se stvara kamen u bubregu),
- dijareje,
- slabe usvojivosti gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i cinka
Preporučene dnevne količine
Deca:
- Od 0 do 6 meseci: 100 mg,
- Od 7 do 12 meseci: 275 mg,
- Od 1 do 3 godine: 460 mg,
- Od 4 do 8 godina: 500 mg,
- Od 9 do 18 godina: 1250 mg
Odrasli:
- Od 19 godina i stariji: 700 mg,
- Trudnice i dojilje ispod 18 godina: 1250 mg,
- Trudnice i dojilje preko 19 godina: 700 mg
Upotreba u medicini
Zbog svojih sporednih (nus) efekata fosfor se može putem preparata uzimati samo u konsultaciji sa lekarom. Naime, prevelika količina fosfora u organizmu može biti toksična i izaziva razne poremećaje.
Nutricionisti preporučuju izbalansiran unos fosfora i kalcijuma, jer preveliki unos fosfora u odnosu na kalcijum dovodi do toga da organizam izvlači kalcijum iz kostiju što dovodi do osteoporoze i do kvarenja desni i zuba.
Preparati fosfora se primenjuju u slučajevima hipofosfatemije, hiperkalcijemije i za lečenje kalcijumovog kamena u bubregu.
Preparati fosfora se nikako ne preporučuju (bez prethodnog savetovanja sa lekarom) u slučajevima alkoholizma i unošenjem mnogih lekova (npr. za sniženje holesterola, kortikosteroida, insulina, preparata kalijuma, diuretika, lekova za regulisanje krvnog pritiska, ciklosporina, kardiačnih glikozida, heparina, ibuprofena i mnogih drugih).
coursework planner
coursework help
custom coursework writing