Vitamini su jedinjenja koja učestvuju u procesu rasta i bitni su za zdravlje i bolje raspoloženje svakog čoveka. Organizam ih ne može sam sintetisani, pa se stoga moraju unositi hranom ili preparatima. Na sajtu su predstavljena i jedinjenja koja se danas više ne smatraju vitaminima.
Reč vitamin potiče od latinske reči „vita“ što u prevodu znači „život“ i reči „amin„, dakle „amin neopodan za život„, mada je otkrićem drugih vitamina pokazano da svi vitamini ne sadrže amino grupu. Prva eksperimentalna ispitivanja biohemije i fiziologije vitamina pripadaju ruskom istraživaču Luninu, a sam naziv „vitamin“ je prvi uveo Casimir Funk 1911. godine za antineuritičnu supstancu izolovanu iz ljuske pirinča… → Uopšteno o vitaminima.
Obzirom da je u trenutku, kada su pojedini vitamini otkriveni, bila nepoznata njihova struktura oni su označavani slovima (A, B, C, D, itd.). Ovi nazivi su se očuvali i do danas, pošto se pokazalo, da su strukture vitamina toliko međusobom različite, da se ne mogu svrstati u jednu zajedničku grupu hemijskih jedinjenja.
- Vitamin A
- Vitamin B1
- Vitamin B2
- Vitamin B3
- Vitamin B5
- Vitamin B6
- Vitamin B7
- Vitamin B9
- Vitamin B12
- Vitamin B13
- Vitamin B15
- Vitamin B17
- Vitamin C
- Vitamin D
- Vitamin E
- Vitamin F
- Vitamin H
- Vitamin K
- Vitamin M
- Vitamin N
- Vitamin P
- Vitamin Q
- Vitamin U
Još neki vitamini ili drugi nazivi za vitamine